Skip to content Skip to footer

„Galeria spełnionych marzeń” Małgosia Mroczkowska

 Dzień dobry!

Dzisiaj kilka słów o serii: „Galeria spełnionych marzeń” od Małgosi Mroczkowskiej.

Opis:

Od tej książki wszystko się zaczęło…

Zadaliśmy Autorce pięć pytań. Jesteście ciekawi odpowiedzi?

Nie. Miała to być tylko jedna książka. Zaczynając pisać „Galerię…”, nie miałam pomysłu na ciąg dalszy. Dopiero pod koniec postanowiłam zostawić otwarte zakończenie. I zastanawiałam się, po co to zrobiłam, przecież nie mam kompletnie pomysłu co dalej pisać:) Ale im więcej pisałam, to wydarzenia jakoś tak same się układały. Jakby bohaterowie mnie prowadzili. I nie spodziewałam się, że powstaną aż trzy książki, a ja będę pisać dalej:) 

Nie zastanawiałam się nad tym, ale chyba jednak postać żeńską. Kiedyś koleżanka, która przeczytała książkę, mówi do mnie: „Wszystko fajne, ale wiesz, facet by tak nigdy nie powiedział”. Nie pamiętam, o co dokładnie już chodziło, ale pewnie miała rację. Zdecydowanie postać żeńską pisze mi się łatwiej. 


Dobre pytanie. Nie wiem, dlaczego może przeszkadzać, ale jak tworzyłam swoje powieści w takiej formie, a nie innej, to spodziewałam się takiej krytyki. Myślę, że każdy autor w swoich książkach zawiera cząstkę siebie. Tego, jaki jest, co lubi, jak na co dzień żyje. Ja jestem chrześcijanką, osobą, w życiu której Bóg jest ważny i z NIM żyję każdego dnia. Dlatego też stworzyłam w swoich książkach bohaterów, którzy są zwykłymi ludźmi, którzy mają swoje problemy, trudności, ale którzy w życiu kierują się prostą wiarą. I ta wiara ułatwia im przetrwanie najtrudniejszych momentów. Kiedyś na Facebooku rzuciłam takie pytanie: „Czy we współczesnej literaturze jest miejsce dla Boga?” Bo na pewno tego miejsca nie brakuje na wulgaryzmy, ostre sceny erotyczne i na przemoc. Wtedy wszystko jest ok. Ale jak pojawi się Bóg, to niektórym to bardzo przeszkadza. Podobno moja książka chce nawracać na siłę. Wiara w Boga jest przedstawiona nachalnie i na siłę. Niepotrzebne wstawki religijne psują odbiór książki. Naprawdę? Oceńcie sami. Dostałam odpowiedź, że książka obyczajowa to nie katechizm.
Dlaczego wiara może poprzeszkadzać? Może dlatego, że niektórzy nie chcą w nic wierzyć. I tak im z tym dobrze, a taka książka może ich tylko zdenerwować albo poruszyć sumienie. Nie mam pojęcia. Jednak cieszę się, że nielicznym tylko osobom przeszkadzają moje książki. A mam jedną czytelniczkę, która krytykuje wszystko, co tylko napiszę, ale uparcie czyta dalej :) Można tylko pogratulować wytrwałości:)

W moich książkach przewijają się wątki z życia, chociażby w ostatniej części dotyczące pandemii i tych wszystkich covidowych absurdów. 

Ja i moja rodzina, tak jak Dorota i Łukasz, odbyliśmy kwarantannę, ponieważ mieliśmy styczność z osobą, której wyszedł błędny test. 

I nieważne, że ta osoba jednak była zdrowa, kwarantanna musiała być!  Tak jak pisałam, myślę, że autorzy dają do swoich książek cząstkę siebie albo ludzi, których znają. Może ktoś ma upierdliwego i specyficznego sąsiada. To idealna postać drugoplanowa, która może ubarwić powieść. 

Absolutnie nie! Chociaż czasami mam chwile zwątpienia, przychodzą myśli, po co ja to robię… Szczególnie jak pojawia się krytyka, z którą ciągle uczę się żyć i staram się nie przejmować, ale wyciągać z niepochlebnej opinii wnioski. W mojej głowie jest ciągle dużo pomysłów. Jak chociażby temat Agaty, która miała tylko pojawić się na krótko w pierwszej części, a potem była i w drugiej, i w trzeciej. To ciekawa postać i myślę, że kiedyś powstanie książka. O Agacie. 

A na razie „Pamiętniki Matyldy” zostały ukończone i mam nadzieję, że w przyszłym roku trafią w Wasze ręce. Nie, nie powiedziałam sobie jeszcze „dość pisania” :) 

Wszystkie trzy części dostępne są w wielu księgarniach internetowych,

a także na Legimi i Empik Go.


Galeria spełnionych marzeń (Małgosia Mroczkowska) – książka – księgarnia tantis.pl

Przy filiżance kawy T.2 (Małgosia Mroczkowska) – książka – księgarnia tantis.pl

Krajobraz po burzy T.3 (Małgosia Mroczkowska) – książka – księgarnia tantis.pl


Galeria spełnionych marzeń – Małgosia Mroczkowska – ebook – Legimi online

Przy filiżance kawy TOM II – Małgosia Mroczkowska – ebook – Legimi online

Krajobraz po burzy – Małgosia Mroczkowska – ebook – Legimi online


Aby zachęcić Was do sięgnięcia po książki, kilka opinii poniżej:

fragment recenzji @majowa_dziewczyna_czyta

fragment recenzji @wiola_loves_books

fragment recenzji @librariada

Cart0